רישום חברה בע"מ

 ניתן לקיים פעילות עסקית באמצעות עוסק מורשה או חברה בע"מ, היותה של החברה בע"מ כישות משפטית נפרדת לבעליה מהווה היתרון המרכזי להחלטה לפתיחת חברה. המשמעות היא כבמקרה והחברה נכנסת לקשיים תזרימיים וצוברת חובות, הנושים לא יכולים לתבוע את בעלי החברה באופן אישי אלא רק את החברה בלבד. בנוסף ליתרון זה קיימים יתרונות נוספים למול פעילות כעוסק מורשה וביניהם מס חברות של 23% בלבד.

מהי חברה בע"מ?

חברה בערבון מוגבל (בע"מ) הינה תאגיד בעלת אישיות משפטית וכלכלית נפרדת מבעליה שמאגדת אדם אחד או חבר בני אדם למען מטרה משותפת – בדרך כלל למען הפקת רווח. החברה הינה מסגרת משפטית – כלכלית מקובלת לצורך ביצוע פעילות עסקית משותפת .
השימוש בתאגידים מסוג חברה נפוצים מאוד בישראל כמו ביתר מדינות העולם לצורך ניהול עסקים. חברה בע"מ בין שהיא פרטית או ציבורית רשאית לעסוק בכל עניין חוקי עליו הצהירה בעת ייסודה.

מי יכול לפתוח חברה בע"מ?

חוק החברות קובע כי כל אחד רשאי לפתוח חברה – בין אם אדם פרטי יחיד, חבר בני אדם או תאגיד ובלבד שמטרות החברה אינן נוגדות את החוק, אינן בלתי מוסריות ואינן נוגדות את תקנת הציבור.

מהם השיקולים לפתיחת חברה בע"מ?

השיקולים לבחינת הכדאיות לפתיחת חברה כוללים מספר פרמטרים כגון מחזור הכנסות צפוי של החברה, מיקום הפעילות, ההשקעה הנדרשת לפעילות מוצלחת של החברה, משאבים כלכליים זמינים לפעילות השוטפת ועוד.

היתרונות המרכזיים בפתיחת חברה בע"מ

1. חברה בע"מ מהווה יישות משפטית נפרדת – בעלי החברה אינם נושאים באחריות אישית במקרה והחברה נקלעת למשבר או צוברת חובות והפסדים. כלומר, במקרה ותוגשנה תביעות כנגד החברה או במקרה והחברה תהא במצב של חוסר כושר פרעון לא תהא אפשרות לנושי החברה להיפרע מבעלי מניותיה של החברה אלא מהחברה בלבד. חריג לכך הינם מקרים של עבירות פליליות בהן קיימת האפשרות לבצע הרמת מסך ולשים יד על נכסי בעלי המניות. כאשר עצמאי מחליט להסדיר את פעילותו העסקית באמצעות חברה בע"מ הוא בעצם הופך עצמו לישות משפטית נפרדת מהחברה שלו ופעילותה העסקית. הדבר בא לידי ביטוי שאם

2. שיקולי מס – לחברה יתרון יחסי על פני הרישום כעצמאי גם מהיבטי מס שכן בעוד המס המרבי המוטל על עוסק מורשה עלול להגיע עד ל-50% מרווחי העסק, חברה בע"מ לעומת זאת, נכון לשנת 2020 תהנה ממס מרבי של 23% אחוז בלבד.

3. חיסכון בתשלומי ביטוח הלאומי – על החוק עוסק מורשה חייב לשלם ביטוח לאומי ודמי בריאות בגין כל הכנסותיו. לעומת זאת, בפעילות תחת חברה בע"מ הכנסותיו שיחולקו כדיבידנד יהיו פטורות מביטוח לאומי ורק המשכורת שתמשך תחויב בביטוח לאומי.

4. חיסכון בתשלום מס דיבידנד – אם החברה שתוקם הינה חלק מאשכול חברות ניתן לחלק רווחים לחברות המחזיקות בה ללא כל חבות במס ולנצל את הכספים להשקעה בחברות אחרות בקבוצה ולא רק בחברה שבה נוצר הרווח.

5. מוניטין – לפעילות במסגרת של חברה יש יתרון תדמיתי , יש לחברה יתרון מיתוגי ופעילות באמצעות חברה נראית ונשמעת יותר משמעותית ורצינית מפעילות כעוסק מורשה. בנוסף, קל ופשוט יותר לבנות ולמכור מוניטין של חברה מאשר של אדם בודד.

6. אורך חיים – אורך חייה של חברה אינו מוגבל אלא אם יוחלט על פירוקה, בעלי מניות יכולים להיכנס ולעזוב בקלות יחסית.

אז איך פותחים חברה?

ראשית, יש לבחור שם לחברה ומומלץ להכין רשימה של כ-5 שמות חלופיים לפי עדיפות, עורך הדין שלכם יבדוק האם שם החברה שבחרתם זמין לרישום.
שנית, ניסוח תקנון החברה – על כל חברה להחזיק תקנון חברה המסדיר את יחסי בעלי המניות והחברה ומומלץ לפנות לעורך דין אשר ינסח את ההוראות הרלוונטיות. תקנון החברה יכיל בין היתר התייחסות לנושאים הבאים: שם החברה, מטרות החברה, הון המניות הרשום של החברה, הון מניות מוקצה ומידע בעניין הגבלת האחריות של בעלי מניותיה.
שלישית, בחירת דירקטוריון – עם רישום החברה יש למנות דירקטוריון אשר יהיה אחראי על קביעת מדיניות החברה ואופן ניהולה השוטף.

בשלב הבא, עורך הדין שלכם יגיש את המסמכים הנדרשים עבור הקמת החברה ברשם החברה וביניהם:
בקשה לרישום חברה – טופס המבקש לרשום חברה חדשה, בו מופיע שם החברה והאם היא חברה בע"מ.
תקנון החברה – הסכם בין החברה ובין בעלי מניותיה כאמור לעיל.
הצהרת בעלי מניות – בהצהרה זו בעלי המניות מצהירים כל אחד בנפרד על כשירתו החוקית להחזיק במניות.
הצהרת דירקטורים – בהצהרה זו מפורט הרכב דירקטוריון החברה.
פרטי יצירת קשר ושלוש שמות חלופיים לשם החברה.
אישור תשלום אגרת רישום.
לתשומת הלב, על כל המסמכים המפורטים לעיל להיות מאומתים ע"י עורך דין.

לאחר הקמת החברה יש לפתוח תיקים מול רשויות המס השונות, כמו פתיחת תיק ניכויים במע"מ, תיק במס הכנסה ובביטוח לאומי, פתיחת חשבון בנק וזהו החברה מוכנה לפעילות עסקית. משרד אטיאס ושות' עורכי דין ונוטריון מומחה בדיני התאגידים, הקים אלפי חברות ומייעץ באופן שוטף לחברות רבות. משרדנו משמש כזרוע הביצועית של איגוד החברות הפרטיות בישראל וצוות המומחים שלנו ישמח לסייע, לייעץ, ללוות ולעמוד לרשותכם בכל הנוגע לפתיחת חברה בע"מ או שירותים נוספים.

משרדנו מתמחה בתחום התאגידים וברישום חברות בפרט. אנו נלווה אתכם באופן אישי בתהליך הקמת החברה ואף לאחר מכן בפעילותכם השוטפת.
למידע נוסף וליצירת קשר 074-7033933

צור עמנו קשר

074-7033933

למה אנחנו

עורכי הדין אטיאס ושות' מספקים ייעוץ משפטי מעשי ואיכותי, הרואה לנגד עיניו את צרכיו העסקיים של הלקוח

כי אין תחליף לשירותים מקצועיים של עורך דין מקרקעין מנוסה

משרדנו מספק ללקוחות מעטפת של שירותים משפטיים בתחום העסקי – מסחרי החל משלב הקמת החברה ובאופן שוטף לאחר מכן והכל תוך מקצועיות ויצירתיות

בין אם מדובר בעסקת מכירת דירה או רכישת דירה מקבלן או מיד שניה ובין אם מדובר בעסקאות מורכבות אחרות אנו נדאג לאינטרסים שלכם

זקוקים לייעוץ משפטי?